Our Staff

 

Name   Role
Lianne Curran Administration – Receptionist
Clive Goodwin Administration – Systems Manager & Exams Officer
Gill Bolt Administration Assistant
Kirsty Lovell Administration Assistant
David Vickerstaff Administration – Finance Officer
Diane Walker Administration – Office Manager
Sally Leck Careers Lead & Advisor
Christine Almond Cleaner
Helen Dunn Cleaner
Maureen Gibbs Cleaner
Nicole Monaghan-White Cleaner
Carol Nicholson Cleaner
Sue Weighall Cleaner
Elly Frith Counselling Psychologist
Liz Kingsley Kitchen – Assistant Cook
Serena Lishman Kitchen Assistant
Moira Palmer Kitchen – Assistant Cook
Sharon Topham Kitchen – Assistant Cook
Samantha Jack Kitchen Assistant
Simon Bannister Leadership Team – Headteacher
James Shutt Leadership Team – Deputy Headteacher
Stuart Edwards Leadership Team – Head of Social Education & Lead DSL
Sue Jones Leadership Team – Bursar
Julian Knowles Maintenance Manager
Gilly Charters Marketing Assistant  (not usually based in school)
Rachel Derry Occupational Therapist
Mary Baines Social Educator – Evening Support
Allison Baxter Social Education – Team Leader
Luke Burnett Social Education – Evening Support
Stefan Dziurzynski Social Educator – Outreach Support
Simon Gibson Social Education – Outreach Support
Niall Hasson Social Educator
Christian Hendy Social Educator – DSL
Chris Jackson Social Education – Head of Post 16
Paul Malone Social Educator
Tracy Marwood Social Education – Behaviour Intervention Support
Maxine Fletcher Social Educator – Evening Support
Sarah Rowe Social Educator – Outreach Support
Geoff Seaton Social Education – Team Leader
Stephanie Short Social Educator – Outreach Support
Lorna Sykes Social Educator
Social Education  – Waking Night
Carrie Clements Speech and Language Therapist
Jamie Bamford Teacher – Physics
Katharine Barlow Teacher –  SENCO & Assistant Head – SEN
Pete Breckon Teacher – Science Coordinator
Matthew Brown Teacher – Primary
Jasmine Borlos Teacher – Art
Ben Clements Teacher – Outdoor Education
Andy Dale Teacher – DT
Colin Dean Teacher – Maths
Sarah Degnan Teacher – Art
Mike Evans Teacher – Government & Politics
Aisling Hyland Teacher – ICT
Claire Dwyer Teacher – Primary Coordinator
Ben Hirst Teacher – Outdoor Education Instructor
Chris Higgins Teacher – DT
Richard Kendrick Teacher – Mathematics Coordinator
Ruth King Teacher – English / Maths / Religious Studies
Wendy Knight Teacher – Music
Clare Lacey Teacher – English Coordinator
Ann Litchfield Teacher – English & Assistant Head – Teaching and Learning
Liz Meads Teacher – Humanities Coordinator
Adam Price Teacher – PE / PSHRE & Data Coordinator
Mike Salisbury Teacher – Maths
Sharon Scholes Teacher – ICT
Lynette Sherrard Teacher – Art & Literacy Coordinator
David Sokald Teacher – Outdoor Education Instructor
Didier Vastel Teacher – Languages / History
Amy Wilson Teacher – Science
Victoria Wilson Teacher – Science
Rachel Winter Teacher – Languages / History
Juliet Bannister Teaching Assistant / Learning Support
Heather Dale Teaching Assistant / Learning Support
Siobhan Fitzsimmons Teaching Assistant / Learning Support
Samantha Hanley Teaching Assistant / Learning Support & Enrichment Coordinator
Toni Hannon Teaching Assistant / Learning Support
Denise Kelly Teaching Assistant / Learning Support
Kirsty McGhie-Fraser Teaching Assistant / Learning Support
Angela Short Teaching Assistant / Learning Support
Kathryn Wilson Teaching Assistant / Learning Support
Carol Villiers Transitions Manager